Automatyczny psychoterapeuta

Początki prac nad przedstawianym tutaj programem miały miejsce jeszcze w latach siedemdziesiątych. Twórcy zadali sobie trud skatalogowania kilku setek najbardziej typowych form zdaniowych, używanych przez psychoterapeutów z niedyrektywnej szkoły psychoterapii Rogersa, i na tej bazie stworzyli symulator rozmowy terapeutycznej, w której w roli pacjenta bierze udział realna osoba, a po drugiej stronie, w roli terapeuty, występuje automat.

Program oczywiście nie analizuje sensu zdań wpisywanych przez "pacjenta". Reaguje jedynie na ich strukturę. Rozpoznając części mowy, sprytnie wychwytuje powszechnie używane zwroty, mechanicznie stosowane przez rozmówcę. Następnie wykorzystuje je w konstruowaniu odpowiedzi, wplatając w swój algorytm.

 

 

 

 

 

 

 

 

Efekty bywają zaskakujące. Niektóre odpowiedzi "automatycznego terapeuty" potrafią być bardzo sensowne. W ciągu lat pracy nad algorytmem, do katalogu jego terapeutycznych odpowiedzi dodano proste techniki także z innych szkół psychoterapii, między innymi z terapii racjonalno emotywnej Ellisa. W założeniu interwencje te miały dekonstruować pozbawione podstaw założenia "pacjenta". Na przykład kiedy wpiszemy jakieś zdanie ze słówkiem "powinienem", jest bardzo prawdopodobne, że program przytomnie spyta "skąd właściwie wiesz, że powinieneś..?"

Oczywiście nie wszystkie reakcje terapeuty są tak trafne. To przecież tylko program. Najlepiej radzi sobie ze zdaniami średniej długości. W bardziej skomplikowanych, wielokrotnie złożonych formach, algorytm się gubi, a zdania zbyt proste nie dają mu dość materiału, by miał co przekształcać.

Od kilku lat trwają prace nad nowocześniejszą wersją, współpracującą z urządzeniem odczytującym reakcje galwaniczne skóry. Zmiany przewodnictwa elektrycznego skóry są powiązane z napięciem emocjonalnym. Program wyposażony w ten odczyt mógłby reagować nie tylko na to, co wpisujemy w okienko, ale i na nasze emocje. W ten sposób "rozmowa" z automatycznym terapeutą byłaby jeszcze ciekawsza. Program posługuje się jedynie językiem angielskim.

 

 

Jestem psychoterapeutą. Proszę, opisz swój problem.
Za każdym razem, gdy skończysz wypowiedź, naciśnij ENTER lub kliknij przycisk "Say".